miercuri, 24 decembrie 2014

Craciunu si iarna

Anotimpul  iarna imi place la nebunie este superb pentru ca totul este alb ca-n povesti. De ce iubesc  iarna? Pentru ca m-am nascut iarna, intr-o zi frumoasa si norocosa care mi-a oferit o viata fericita si pozitiva.astept   de fiecaredata iarna cu mare drag.. Iarna totul se schimba, devine  rece. Copaciii vor fi plini de cristale de gheata, ca niste flori  albe         Dupa o toamna lunga, cu soare, burnita si vant, va veni iarna cu multa zapada, ninsoare si fulgi ce plutesc haotic in vazduh.Ar fi fost frumos sa ninga si noaptea si ziua, in fiecare zi, sa simtim iarna in adevaratul sens al cuvantului. Unii urasc iarna, insa eu ma topesc dupa ea  .Ultima        iarna a fost una plina de zapada, exact asa cum imi doream sa fie.. Atunci cand nu ninge afara cerul este limped. Iarna este sezonul festival pentru munte. Toti oamenii merg la schi, la sanius, sau la o cabana pentru a se relaxaAdor versantul inalt. Cand merg la munte ma simt ca acasa. Respir aerul proaspat.Cele trei luni ale iernii, decembrie, ianuarie si februarie sunt un prilej de veseli. Cel mai frumos ar fi  sa ninga  chiar de   Craciun    este atat de minunat  Craciunul    .Toata lumea   impodobeste bradul  se pregateste de noaptea  ceea  Sfanta  .O   noapte    speciala  cu bucurie.Este o perioada  magica si trebuie  sa  avem  sufletul  curat si  plin  de iubire.Cracinul  este un miracol   pentru  ca doar o data pe  an   este.Fiecare dinte noi , primeste cadouri  , mai putin  cei saraci  fara adapost ,.In  acea perioada   trebuie  sa ne amintim  si de cei singuri  care  sunt pe strazi si  din putinul  noastru  sa  le dam  si lor .Eu  am   sa visez  la Craciun si li astept in fiecare an..Pentru mine Craciunul  reprezinta o   schimbare in bine  si, ne  aproprie   de   un an mai fericit, mai optimist , mai bun plin ,de dragoste, si de  fericire, armonie, si va fi un an   mai bun    decat   cel ce va trece.Pentru  fiecare  dintre  noi sarbatoriile de iarna inseamna   ceva  ,  si fiecare   concepe  intr-un fel  acesta  superba traditie.Colindele reprezinta un   simbol  al Craciunului , cadourile., o planta numita: Vasc anunta sosire iernii.Acest craciun  imi doresc  sa fie    minunat     sa fie un Craciun al  sperantei al implinirea  tutoror dorintelor, si al bogateie..Merry Christamas!  Joyeux Noel Craciun  Fercit!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Hello decembrie:Ganduri decembrie

A Mai   trecut  un an din viata mea; A  Venit  decembrie. plin  de  bucurii. In  decembrie m-am  nascut  eu.  si cred  ca sunt ...