luni, 22 decembrie 2014

iubirea


        Iubirea este ceva unic, ce greu se poate exprima prin cuvinte, caci  se simte. Ea, pentru noi oamenii, este "Bunatatea  lui  Dumenezeu". Este sentimentul neconditionat de afectivitate, pasiune si admiratie...dorinta de a fi mereu indragostit. Iubirea trebuie sa existe intre  noi si atunci cand suferim sau cand  nu suntem bogati. Nu consta in bani sau averi. Nu trebuie sa ne luam dupa frumusete sau smecherie...caci frumsetea interioara conteaza mai mult.
        O iubire pura si sincera nu dureaza o luna, doua sau trei, dureaza toata viata. Iubirea adevarata face  sacrificii, este invingatoare si demna. Trebuie sa invatam sa iubim fara sa cerem nimic in schimb. Trebuie sa fim mai iertatori, sa avem o inima curata si plina de dragoste.
        Despre iubire a auzit toata lumea,  toti  iubim si avem nevoie de iubire...fara dragoste nimic nu exista...pentru ca iubirea este cea mai puternica forta. Este ciudata si de neinteles, dar totodata plina de mister si lucruri noi.
        A iubi inseamna a stii sa daruiesti  iubire, a inceta  sa  traiesti  pentru tine, a exiprima iubirea fata de altii, a ierta, a fi mai bun, a renuta la  sine   pentru ai face fericiti pe cei din jurul tau. Prima iubire nu se uita niciodata...primul tau/ta iubit/iubita este aceea  legatura spciala care simti  ca esti facut pentru aceea persoana.
        Opusul dragostei nu este ura, ci indiferenta si orgoliul.
        Pentru mine dragostea este totul. Te  iubesc! Pentru ca ma faci fericita in fiecare zi, chiar daca ne mai certam. Te iubesc! Pentru ca fiecare  zi cu tine este o zi senina de vara cu multe flori si soare. Te iubesc! pentru ca esti totul  pentru mine, imi oferi  dragostea de care am nevoie. .

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Hello decembrie:Ganduri decembrie

A Mai   trecut  un an din viata mea; A  Venit  decembrie. plin  de  bucurii. In  decembrie m-am  nascut  eu.  si cred  ca sunt ...