marți, 27 ianuarie 2015

Sentimentele si emotia



Sentimentul  este o  emotie  care  se poate exeprima .Sentimentul  este un   proces   afectiv
Sentimentele  sunt  de mai  multe   feluri  sunt   sentimente  pozitive  si  sentimente   negative . 
Noi  trebuie sa evitem  emotile negative  care sunt: tristetea, supararea, furia, frica,negazul, disperarea,mahnirea, ura,  vinovatia, regretul  , invidia,.dezamagirea, si  deprimarea  , aceste  stari  ne fac  rau si  uneori ne  fac  sa  intram in depresie  sau in  anxietate  ,  care  sunt niste tulburari psihice.
Sentimentele pozitive , atunci  cand esti    in  forma ai o  buna dispozitie,    .Cand  esti  fericit,  multumit , , entuziamat,  , optimist, ,curajos curios . Sanatate  este   ceea care ti -a  aduce fericirea  in totalitate.
Dragostea : un  sentiment , profund  ,  si  complex. Dragoste   face  pe toti  oamenii    fericiti..
Dragostea,,depaseste orice  bariera.
Iubire este insosita tot timpul de  bucurie.
Bucuria   exploziva atunci  , cand  suntem  surprinsi   de un evenimen  fericit  la  care  nu  ne asteptam
Emotia este  doar o  traire  de moment.
Sentimentele  fac parte din viata omului la fel  ca si celelalte  actiuni  , ce sunt  prezente  in toate zilele  noastre  ,pentru ca ne  -am nascut   cu  ele.
Emotia  este  :ceea   ce simt in  suflet..  .
Important  este sa stim  sa ne   stapanim emotile atunci   cand trebuie
Iar   in  cazul  sentimentelor  ,   sa  nu  ne  exterorizam sa spunem ceea ce gandim   ceea ce simtim ,sa stim  sigur ce nevoi avem , sa nu fim  confuzi. sa avem un comportament   normal  fara  sa avem scapari.
Sentimentele vor  fi  mereu cu noi  ,  dar sa fim  capabili sa le gestionem   asa cum trebuie.
Resentimentul  este o   remuscare,. o nemultumie.
Iubirea ramane cel   special  ,sentiment  care  exista..

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Hello decembrie:Ganduri decembrie

A Mai   trecut  un an din viata mea; A  Venit  decembrie. plin  de  bucurii. In  decembrie m-am  nascut  eu.  si cred  ca sunt ...