Sentimentul este o emotie care se poate exeprima .Sentimentul este un proces afectiv
Sentimentele sunt de mai multe feluri sunt sentimente pozitive si sentimente negative .
Noi trebuie sa evitem emotile negative care sunt: tristetea, supararea, furia, frica,negazul, disperarea,mahnirea, ura, vinovatia, regretul , invidia,.dezamagirea, si deprimarea , aceste stari ne fac rau si uneori ne fac sa intram in depresie sau in anxietate , care sunt niste tulburari psihice.
Sentimentele pozitive , atunci cand esti in forma ai o buna dispozitie, .Cand esti fericit, multumit , , entuziamat, , optimist, ,curajos curios . Sanatate este ceea care ti -a aduce fericirea in totalitate.
Dragostea : un sentiment , profund , si complex. Dragoste face pe toti oamenii fericiti..
Dragostea,,depaseste orice bariera.
Iubire este insosita tot timpul de bucurie.
Bucuria exploziva atunci , cand suntem surprinsi de un evenimen fericit la care nu ne asteptam
Emotia este doar o traire de moment.
Sentimentele fac parte din viata omului la fel ca si celelalte actiuni , ce sunt prezente in toate zilele noastre ,pentru ca ne -am nascut cu ele.
Emotia este :ceea ce simt in suflet.. .
Important este sa stim sa ne stapanim emotile atunci cand trebuie
Iar in cazul sentimentelor , sa nu ne exterorizam sa spunem ceea ce gandim ceea ce simtim ,sa stim sigur ce nevoi avem , sa nu fim confuzi. sa avem un comportament normal fara sa avem scapari.
Sentimentele vor fi mereu cu noi , dar sa fim capabili sa le gestionem asa cum trebuie.
Resentimentul este o remuscare,. o nemultumie.
Iubirea ramane cel special ,sentiment care exista..
Iubire este insosita tot timpul de bucurie.
Bucuria exploziva atunci , cand suntem surprinsi de un evenimen fericit la care nu ne asteptam
Emotia este doar o traire de moment.
Sentimentele fac parte din viata omului la fel ca si celelalte actiuni , ce sunt prezente in toate zilele noastre ,pentru ca ne -am nascut cu ele.
Emotia este :ceea ce simt in suflet.. .
Important este sa stim sa ne stapanim emotile atunci cand trebuie
Iar in cazul sentimentelor , sa nu ne exterorizam sa spunem ceea ce gandim ceea ce simtim ,sa stim sigur ce nevoi avem , sa nu fim confuzi. sa avem un comportament normal fara sa avem scapari.
Sentimentele vor fi mereu cu noi , dar sa fim capabili sa le gestionem asa cum trebuie.
Resentimentul este o remuscare,. o nemultumie.
Iubirea ramane cel special ,sentiment care exista..
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu